Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, утрешната трка за ГН на Шпанија ќе ја започне од пол-позицијата. Холанѓанецот постави најдобро време од 1.12.272, подобро од Карлос Саинц.

Во Шпанија беа забележани многу неизвесни квалификации, со многу изненадувања, главно негативни.

Настанот започна со веројатно најбрзото црвено знаме досега кога Ботас заврши на страната на патеката. И тогаш врнеше дожд, што го отежнуваше се да се одвива нормално.

Во првиот дел од квалификациите поради многу лоши потези останаа Серхио Перез и Шарл Леклер, додека позитивно изненадување беше Ландо Норис од Мекларен. Тој дел од квалификациите заврши со тројца Британци на првите три позиции.

Потоа следеше неверојатен дуел меѓу Луис Хамилтон и Џорџ Расел кој помладиот возач на Мерцедес го предизвика и нанесе штета на двете возила. Пред последниот круг се обиде да вози што е можно подобро за да се пласира во Q3, но не успеа.

Малку беше во кадар, како и обично, но заслужи најмногу пофалби. Рутински, Макс Верстапен стигнува до пол-позицијата пред Карлос Саинц и Ландо Норис, додека четвртопласираниот Пјер Гасли најверојатно ќе се соочи со казна, па Луис Хамилтон ќе ја започне трката од вториот стартен ред.

Меѓу првите 10 се најдоа: Ленс Строл, Нико Хулкенберг, Фернандо Алонсо и Оскар Пијастри.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.