Mакедонскиот скијач, Виктор Петков, имаше одличен настап на Државното првенство на Србија, каде што учествуваа скујачи од седум држави.

Петков го освои второто место во дисциплината велеслалом, како и четврто и петто место во двете слалом трки.

Со ваквиот настап во Србија, 23-годишнит Петков, кој е член на ски клубот „Сноу спорт“ од Гостивар, ја потврди одличната форма оваа скијачка сезона, којашто е во својот финиш.

До крајот на сезоната има уште неколку трки, на кои Виктор се надева на добри резултати и продолжување на добрата форма.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.