Откако го судеа финалето на Европското првенство во 2020 година, македонските арбитри Ѓорѓи Начевски и Славе Николов добија уште едно големо признание да ја делат судиската правда на машкото ракометно финале на Олимписките игри во Токио.

Финалето во кое олимпискиот и светски првак Данска ќе игра против Франција е на програмата в сабота со почеток во 14 часот.

Пресметката за златниот медал ќе биде седми натпревар за македонската судиска двојка на Игрите во Токио.

Начевски и Николов претходно судеа шест натпревари во групната фаза, а беа главни арбитри и на четвртфиналниот натпревар меѓу Германија и Египет.

Најдобрите македонски ракометни судии беа меѓу арбитрите и на Олимписките игри во Рио де Женеиро во 2016 година.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.