Пилотот на Ред Бул Рејсинг Хонда, Макс Ферстапен најдобро се снајде во променливите временски услови, хаосот на патеката и бројните инциденти и триумира во триумфира за ГН на Германија. До втората победа во 2019 година, а седма во кариерата, Холанѓанецот стигна со време од 1:44:31,275 часа. Втор низ стартно-целната линија мина Себастијан Фетел од Ферари (+7,333 сек.) иако стартуваше од последната позиција, како трет на пиедесталот се искачи и Русинот Данил Квјат од Скудерија Торо Росо Хонда (+8,305 сек.).

Резултати од трката за ГН на Германија

Макс Ферстапен (Холандија/Ред Бул Рејсинг Хонда) 1:44:31,275 часа

Себастијан Фетел (Германија/Ферари) +7,333 сек.

Данил Квјат (Русија/Скудерија Торо Росо Хонда) +8,305 сек.

Ленс Строл (Канада/Рејсинт Поинт БВТ Мерцедес) +8,966 сек.

Карлос Саинц (Шпанија/Мекларен Рено) +9,583 сек.

Александер Албон (Тајланд/Скудерија Торо Росо Хонда) +10,052 сек.

Кими Раиконен (Финска/Алфа Ромео Рејсинг Ферари) +12,214 сек.

Антонио Џониваци (Италија/Алфа Ромео Ферари) +13,849 сек.

Роман Грожан (Франција/Хас Ферари) +16,838 сек.

Кевин Магнусен (Данска/Хас Ферари) +18,765 сек., итн.

Генерален пласман кај возачи

Луис Хамилтон (Велика Британија/Мерцедес) 223 бода

Валтери Ботас (Финска/Мерцедес) 184

Макс Ферстапен (Холандија/Ред Бул Рејсинг Хонда) 162

Себастијан Фетел (Германија/Ферари) 141

Шарл Леклер (Монако/Ферари) 120

Пјер Гасли (Франција/Ред Бул Рејсинг Хонда) 55

Карлос Саинц (Шпанија/Мекларен Рено) 48

Кими Раиконен (Финска/Алфа Ромео Рејсинг Ферари) 31

Данил Квјат (Русија/Скудерија Торо Росо Хонда) 27

Ландо Норис (В. Британија/Мекларен Рено) 22, итн/

Генерален пласман кај конструктори

Мерцедес 407 бода

Ферари 243

Ред Бул Рејсинг Хонда 191

Мекларен Рено 60

Рено 39

Алфа Ромео Рејсинг Ферари 26

Рејсинг Поинт БВТ Мерцедес 19

Скудерија Торо Росо Хонда 19

Хас Ферари 16

Вилијамс Мерцедес 0

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.