Српската тенисерка Лола Радивојевиќ синоќа во јуниорска конкуренција се пласираше во четвртфиналето на Австралија опен.

Таа во осминафиналето во Мелбурн ја победи кенијката Анџела Окутоџи со резултат 6:2, 6:3.

Седумнаесетгодишната Лола Радивојевиќ за еден час и 16 минути игра стигна до пласман меѓу осумте најдобри јуниорки на Австралија Опен.

Таа во четвртфиналето на јуниорскиот Австралија опен ќе игра против првата носителка на хрватската играчка Петра Марчинко.

За Лола Ѓоковиќ е нејзиниот идол.

Новак е мојот идол, инспирација, водечка ѕвезда во бизнисот со кој се занимавам. Знам дека сум привилегирана, дека сум една од ретките на планетава кој ја има таа чест, задоволство и можност не само да бидам во друштво на спортист кој ги соборил сите можни тениски рекорди, пишувалнови и постојано продолжува да се движи. нив, но и да го привлече неговото внимание, неговото време, кое е бесценето. Ќе му бидам вечно благодарна на Новак за се што направи за мене и ќе се обидам да ја оправдам неговата верба во мене преку голема работа и верувам во големи резултати кон кои се стремам – изјави Лола Радивојевиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.