Легендарниот фудбалски чешки голман, Петр Чех им се враќа на натпреварите. Тој ќе биде голман на хокеарскиот клуб Гилдфорд Феникс.

Чех по крајот на минатата сезона објави крај на кариерата, но сега повторно се активираше.

37-годишниот голман ќе брани за хокеарскиот тим од Британија, Гилдфорд Феникс кои се натпреваруваат во втората лига.

Хокејот е еден од главните спортови во Чешка, па јасно е зошто тоа е атрактивен спорт за Петр Чех.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.