Компанијата „Automobili Lamborghini“ го претстави најмоќниот суперавтомобил во својата историја. Тој е наречен „Essenza SCV12“ и е развиен од спортската поделба „Squadra Corse“ и дизајнерското студио „Centro Stile“. Автомобилот е дизајниран за возење на патеката и ќе се произведе во ограничено издание од 40 единици.

Овој автомобил е изграден врз основа на моделот „Aventador SVJ“, а опремен е со најмоќниот мотор на италијанската марка – атмосферски 6,5-литарски V12, кој благодарение на подобрената аеродинамика развива над 830 ks. Издувниот систем со намалена отпорност, исто така, помага да се зголеми продуктивноста.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.