Aмериканскиот магазин Форбс објави листа на најплатениот спортисти во светот, а првите три места се заземени од страна на фудбалерите – Меси, Роналдо и Нејмар. Во првите 100 има и двајца Срби, Новак Ѓоковиќ и Никола Јокиќ. Лајонел Меси, аргентинецот и член на Барселона минатата година заработи 127 милиони долари, 18 милиони повеќе од неговите ривали Кристијано Роналдо и Нејмар.

Четвртото место го држи Мексикански боксер Кејн Алварез со 94 милиони евра, а неколку стотици илјади помалку заработил Роже Федерер (93,4).

На шестото и седмото место се се фудбалерот Расел Вилсон (89,5) и Арон Роџерс (89,3), а во последните три места на листата на десет највисоко платени спортисти се кошаркарите – Леброн Џејмс (89), Стеф Кари (79,8) и Кевин Дурент (65.4).

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.