Спортистите кои веќе се квалификуваа на Летните олимписки игри во Токио 2020 пред натпреварувањата да се одложат, ќе ги задржат своите места кога форумот ќе се одржи следната година.

Околу 57 отсто од 11.000 учесници веќе обезбедија квоти за Токио кога Меѓународниот олимписки комитет (МОК) ги одложи Игрите за 2021 година поради пандемијата на коронавирус во вторникот. МОК и 32 спортски федерации во четвртокот одржаа телеконференција за да одлучат да го почитуваат процесот на квалификација.

– Томас Бах (претседател на МОК) најпрво ги објасни причините за одложувањето на Игрите, потоа рече дека спортистите кои се квалификувале за Токио 2020 година автоматски имаат квота за 2021 година. Една од главните теми беше поврзана со тоа кога и како да ги организираат квалификации. Во некои федерации, многу машки и жени спортисти не се квалификувале и потребни се најмалку три месеци Олимпијадата да ги организира, откри учесник на конференцијата, цитиран од агенциите.

Олимпијадата во Токио беше закажана за 24 јули-9 август, но по телефонскиот разговор помеѓу Бах и јапонскиот премиер Шинзо Абе, беше донесена историската одлука да се одложи натпреварувањето во време на мир, што е за првпат во историјата на Олимписките игри. Сепак, сè уште нема нови датуми за Игрите, но Бах изјави во вторникот дека Олимпијадата во Токио „треба да биде закажана за датуми по 2020 година, но не подоцна од летото 2021 година, во обид да се обезбеди здравје и безбедност на спортистите, како и сите вклучени во Олимпијадата и меѓународната заедница“.

Во многу олимписки спортови, како што е боксот, повеќето квалификациски турнири за Токио се прекинати или откажани поради светската здравствена криза. Други, како што се едрење, сепак, веќе имаа 90% од конкурентите со обезбедени квоти.

– Томас Бах потврди дека одлука за датумите за Олимпијадата во 2021 година ќе биде донесена во наредните четири недели. Некои велат дека претпочитаат мај 2021 година, други јуни … “, рече друг учесник на конференцијата.

Некои шефови на федерацијата исто така изразија загриженост во однос на финансиите, обезбедувајќи однапред дел од износите што традиционално се дистрибуираат по Олимписките игри од страна на раководните тела на МОК

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.