Олимписките игри во Токио се во втората натпреварувачка недела, а спортистите од Кина ја зголемија предноста пред конкурентите по бројот на освоени златни медали.

Табела на медали

З С Б Вк
Кина 21 13 12 46
Јапонија 17 5 8 30
САД 16 17 13 46
Русија 11 15 11 37
Австралија 10 3 14 27
Велика Британија 8 9 11 28
Јужна Кореја 5 4 7 16
Франција 4 9 6 19
Холандија 4 7 5 16
Нов Зеланд 4 3 3 10.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.