Досега на Олимписките игри во Токио се поделени 133 од вкупно 339 комплети медали, а Кина од домаќинот Јапонија го презеде лидерското место според освоени златни одличја.

Табела на медали

З С Б Вк
Кина 19 10 11 40
Јапонија 17 4 7 28
САД 14 16 11 41
Русија 10 14 10 34
Австралија 9 2 11 22
Велика Британија 6 9 9 24
Јужна Кореја 5 4 6 15
Холандија 3 7 5 15
Франција 3 5 5 13
Германија 3 4 9 16.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.