Членот на македонската карате репрезентација Нуредин Дервиши го освои првиот медал за нашиот национален тим на 24-то Балканското првенство за деца во карате што се одржува во Бања Лука, БиХ.

Дервиши, кој е член на КК „Ускана ” од Кичево, вчеравечер го освои трето место и бронзениот медал во неговата категорија во силна конкуренција од 27 натпреварувачи од сите балкански земји. Тој оствари вкупно четири победи, но загуби од претставникот од Турција кој стана балкански првак.

-Во првата борба беше поуспешен од претставникот на Србија кого го победи со 5:0 , потоа победи со 3:2 со вториот претставник од Турција, во третата борба го совлада претставникот од Бугарија со 3:2, по што следуваше поразот од балканскиот првак од Турција.На петтиот свој настап во репасаж за трето место беше поуспешен од хрватскиот претставник и победи со резултат од 5:0, со што освои бронзен медал, информира Неџби Дервиши, тренерот на нашиот репрезентативец.

Ова е прв медал за нашата држава на ова балканско првенството во карате за деца на кое борбите продолжуваат уште денеска и утре.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.