Најперспективниот македонски млад тенисер, Калин Ивановски, го продолжува успешниот настап на јуниорскиот турнир на Вмиблдон.

Во борба за влез меѓу 16-те најусшешни малди тенисери на отвореното првенство на Велика Британија, Ивановски го совлада Мексиканецот Родриго Пачеко Мендез со 2-0, по сетови (6:1, 6:2).

Во следното коло, Ивановски ќе игра против Литванецот Едвас Бутвилас.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.