Нашиот тенисер Калин Ивановски се пласира во полуфиналето на фјучерсот што се игра во Тунис за награден фонд од 15.000 американски долари.
Во четвртфиналето Ивановски славеше со 2-0 во сетови против Себастијан Цоргер и тоа со 6-2 и 6-4 и обезбеди полуфинале против Гркот, Стефанос Сакеларидис.
Противникот на Македонецот, Стефанос има 18 години и е на 641 место на АТП листата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.