Македонскиот тенисер Калин Ивановски не успеа да го мине првото коло на јуниорскиот Австралија опен.

Талентираниот Македонец рано утрово загуби од Јарослав Демин (Русија) со 2:0, по сетови 6:7 и 5:7, по речиси два часа борба.

Ивановски важеше за десетти фаворит на турнирот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.