Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала го погоди брегот на префектурата Ибараки во Јапонија. Епицентарот на земјотресот бил на 40 километри од брегот на Јапонија. Светските медиуми информираат дека дека нема опасност од цунами.

На Твитер се појавија застрашувачки коментари, во кои велат дека земјата се тресела цели 30 секунди. Лугето засега се само во паника, ги напуштале домовите а бегале и од Олимпиското село.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.