Возачот на Мерцедес Формула 1, Луис Хамилтон ја зазеде пол-позицијата на Шпанското Гран-при во саботата, за да ја добие својата четврта пол-позиција во сезоната што започна подоцна поради пандемијата на коронавирус.

Резултатот на Хамилтон исто така значи дека тој ќе ја започне својата 150-та трка во Ф1 во пол-позиција.

Во недела на трката Хамилтон ќе го гледаат Валтери Ботас од Мерцедес на второ место, а Макс Верстапен од Ред Бул ќе ја започне трката во Барселона на третата позиција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.