Британецот Луис Хамилтон го освои првото место на квалификациите за Големата награда на Русија во Формула 1 што се одржа во саботата. Ова е 96-та пол позиција во кариерата  на Хамилтон со време од 1:31.304 секунди.

Возачот на тимот на Мерцедес Петронас доживеа потешкотии во  втората фаза и ја врати својата присебност до почетокот на вазата три. Следствено, тој заврши 0,563 секунди пред Макс Верстапен од Ред Бул.

Најдобрите десет квалификувани ќе ги тестираат своите гуми во недела за последниот дел од трката за големата награда на Русија во Формула 1.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.