Гран-при на Холандија нема да се одржи во 2020 година, пренесува прес-службата на организаторите на етапата од Формула 1.

Во врска со ширењето на коронавирусот, првата фаза од Формула 1 во историјата на Холандија е одложена за 2021 година. Сите купени билети остануваат валидни, се вели во соопштението.

Трката требаше да се одржи на патеката „Зандворт“ на 3 мај, но беше одложена на неодредено време заради пандемијата на коронавирус.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.