Колку пати му се случило во кариерата на Новак Ѓоковиќ да биде отпишан, а потоа да успее да стане од нокдаун и целосно да ја „прегази“ конкуренцијата. Првото нешто што многумина ќе го паметат е сушата по операцијата на лактот и освојувањето на Вимблдон во 2018 година кога малкумина го очекуваа тоа.

Овој пат може да видиме слично сценарио, бидејќи за прв пат по 18 години пристигна на Ролан Гарос без да ја освои титулата. И засега, одлично му оди.

Беше навикнат да ги чува деталите за себе, а на прашањето за тоа уште еднаш го затвори грлото. Тоа не е нешто што сака да го објави јавно, но проблемот мора да се реши што е можно поскоро.

Постојат неколку причини и работи што се случија. Не сакам да ја отворам Пандорината кутија и да зборувам за овие работи. Сакам да се фокусирам. Она што беше, беше во минатото. Не можам да влијаам на тоа. Ќе се обидам да ги поправам сите недостатоци, работиме на тоа, се надевам дека тука ќе забележам добри резултати, изјави Ѓоковиќ во едно од обраќањата пред медиумите во Париз.
А што точно значи тоа ќе остане вистинското прашање. Дали Новак се уште не може да го преболи поразот од Синер во Дејвис купот и на Австралија Опен? Дали чувствува болка која не му дава мир? Дали чувствува поголем притисок од порано? Дали можеби не беше негова одлука да го промени целиот тим? Сето ова води до заклучок дека има многу прашања кои на Ѓоковиќ не му даваат мир, иако по секоја цена сака да покаже дека се е во најдобар ред.

Еден од проблемите е прашањето за мотивацијата, но повторно Новак не отстапува премногу од својата рутина. Од друга страна, таа речиси роботска прецизност и педантен пристап секогаш го носеа на врвот.

Варира. Тоа не е константно. Некои недели вака, други онака. Се обидувам да се снајдам во тој процес. Како што би рекол, да се одржам на највисоко ниво на посветеност на професионалниот тенис и она што е неопходно кога станува збор за понатамошното натпреварување. Понатамошен стремеж кон најголемите трофеи, да го правам она што е во моја моќ. Што можам да контролирам на дневна основа. Од фитнес, исхрана, психологија. Да се ​​одржи некое неизбежно ниво на посветеност, посветеност на работата, со цел да се стремиме кон титули на Грен слем, додава Србинот.
Меѓутоа, сега не смее да се доведува во прашање.

Кога станува збор за слемовите, сè уште имам мотивација. Што се однесува до другите турнири, тоа е многу намалено. Но, слемови, репрезентација, Олимписки игри. Кога зборуваме за тоа, тоа ме пали. Чувствувам дека ми дава сила и волја. Заклучокот е дека тоа ми е доволно во оваа фаза од кариерата. Тоа е она што ме тера да играм тенис. АТП листата не ми е приоритет, дали ќе бидам уште една недела на првото место, пет, десет или ниту една, тоа не ме интересира. Таму завршив добра работа. Размислувам за одредени турнири. Таму се гледам себеси за да можам да победам. Во исто време, се трудам да уживам во сето тоа. Ова не е секогаш можно, особено ако моите најблиски не се со мене. Малку е тешко, вели Србинот за кого очигледно е дека приоритет му е поминување време со семејството, отколку на турнирите.
Новак одлично го стартуваше Ролан Гарос и извојува убедлива победа против домашниот тенисер Пјер-Иго Ербер со 3-0 во сетови, а потоа го доби и мечот против Шпанецот Роберто Баена со 6:4, 6:1, 6:2, што е добар показател дека тргнаа работите кон подобро за српскиот ас.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.