Луција Јаворчекова доаѓа од Словачка и во нејзината земја е модна икона иако се бави со спорт. Таа е поранешна велосипедистка која реши да го промени спортот и отткогаш и тргна во кариерата. Се префрли во кревање тегови и сега ги освојува како мажите така и европските турнири.

На нејзините натревари има се поголем број на публика, најмногу мажи со оглед на облините на 30 годишната девојка од Братислава.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.