Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, кој оваа недела игра на турнирот во Белград, ја коментираше неговата состојба пред настапот на Грен слемот во Франција, Ролан Гарос.

Јас организирам сè на таков начин што ќе го достигнам врвот во Париз. Во Белград, играњето за игра е важно за мене, важно е да разработам одредени детали од играта и идеално да ги приспособам на Париз. Таму сакам да блеснам. Ова ќе биде Грен слем, двонеделен турнир во земја, кој бара многу од играчите. Но, јас сум задоволен од тоа како се чувствувам на теренот, како играм. Се надевам дека ќе успеам да стигнам до финалето – истакна Ѓоковиќ.

Тој откри дека тренира според програма на која се придржува во работата на играта и физичката подготвеност.

Секако, во оваа фаза, се фокусирам на деталите, на одредени вежби кои вклучуваат одредени мускули, на движењата што ми требаат за да се чувствувам динамично, брзо и силно на теренот. Тоа ќе ми треба за битките во пет сета што ме чекаат во Париз – изјави Ѓоковиќ.

Ролан Гарос почна денес со квалификациските натпревари и ќе трае до 13 јуни.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.