Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ в недела ќе ја брани титулата против подобриот од второто полуфиналето во кое се среќаваат Рафаел Надал и Роже Федерер.

Најдобриот светски тенисер е на чекор да ја одбрани титулата во Вимблдон откако во полуфиналето го совлада Шпанецот Роберто Баутиста Агут со 3:1 во сетови и тоа 6:2,4;6,6:3,6:2.

Ова ќе биде шесто финале за Ѓоковиќ на Вимблдон.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.