Првиот рекет во светот се пласираше во четвртфиналето на Олимписките игри во Токио без некои поголеми проблеми.

Ѓоковиќ во осминафиналето беше подобар од Шпанецот Алехандро Давидовиќ со 2: 0 (6: 3, 6: 1 во сетови).

Српскиот тенисер на тој начин ја продолжи својата потрага по злато на Олимписките игри, што му недостасува во неговата брилијантна кариера. Тој е исто така и првиот фаворит што го достигна откако најголемите ривали Роџер Федерер и Рафаел Надал не учествуваат на турнирот.

Единствениот поголем проблем за Ѓоковиќ од следните противници може да биде жештината, која деновиве е навистина неподнослива во Токио. Тенисерите се принудени да играат под високи температури, а Данил Медведев колабира поради временските услови за време на неговиот натпревар.

За да не му се случи истото на Новак, тој со себе носеше цевка за кислород што ја трошеше од време на време само за да ја избегне судбината на Медведев.

Температурите во Јапонија во моментов се над 30 степени, но влажноста е над 70 проценти.

Во четвртфиналето Ѓоковиќ ќе игра против Јапонецот Кеи Нишикори.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.