Србинот Новак Ѓоковиќ со рутинска победа го почна настапот на олимпискиот тениски турнир, совладувајќи го во 1. коло Уго Делијен од Боливија со 6:2, 6:2.

За пласман во 2. коло на Игрите во Токио на најдобриот светски тенисер му беа потребни 61 минута.

Следен противник на Ѓоковиќ биде 48. тенисер во светот, Германецот Јан Ленард Штруф, кој претходно денеска го совлада Бразилецот Тијаго Монтеира со 6:3, 6:4.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.