Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ ќе игра во четвртфиналето на турнирот во кинески Шангај, откако попладнево го совлада Американецот Џон Изнер во третото коло.

Србинот го добие првиот сет со 7:5, во вториот беше поуспешен со 6:3. Мечот траеше еден час и 16 минути.

Во четвртфиналето Ѓоковиќ ќе се соочи со Гркот Стефанос Циципас.

Мастерсот „Ролекс Шангај“ има награден фонд од 7,4 милиони долари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.