Најдобриот македонските таеквондист и знаменосец на Македонија на игрите во Токио, Дејан Георгиевски ќе се соочи со светски шампион. Тој на ждрепката за олимпискиот турнир во категоријата до 80 килограмиго извлече актуелниот светски шампион, Рафаел Алба од Куба со кого ќе се сретне во првата борба.

Првата борба на Георгиевски на игрите во Токио е на 27 јули во 03 часот и 15 минути по македонско време.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.