Возачот на Ред Бул Макс Ферстапен ја осигура пол-позицијата на патеката „Интерлагос“ во Бразил. Тој имаше одлично возење со време од 1:07.508 оставајќи ги зад себе Себастијан Фетел од Ферари и шампионот Луис Хамилтон на третото место. Како четврти ќе стартува возачот на Ферари Шарл Леклер.

Ферстапен втор пат во кариерата стартува од пол позицијата.

Трката е закажана утре во 18.10 часот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.