Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер се повлече од турнирот во Париз (Франција), пренесува прес-службата на натпреварувањето.

Во второто коло Федерер требаше да игра со победникот од мечот Николоз Басилашвили (Грузија) – Раду Албот (Молдавија).

За потсетување, по победата на домашниот турнир во Базел (Швајцарија) Федерер изрази сомнеж за настапот во Париз. Откако разговараше за ситуацијата со тимот, тој одлучи дека нема да игра.

На денеска објавената АТП ранг листа, Федерер ја зазема третата позиција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.