Рожер Федерер не успеа да дојде до деветтата титула на Вимблдон и вкупно 21. гран слем трофеј во кариерата, откако во епското финале беше запрен од Ѓоковиќ со 3:2 во сетови.

Ќе се обидам да го заборавам овој дуел. Ова беше неверојатен дуел, фантастичен, имав шанси за победа. Мислам дека играв одличен тенис и задоволен сум од прикажаното. Честитки за Новак, ова беше лудо, секоја чест Новак – изјави Федерер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.