Успехот на Дејан Георгиевски на Олимписките игри заинтересира многумина да ги дознаат правилата во таеквондо.

Правилата ссе разликуваат во одредени аспекти и удари во главата со раце и нозе се дозволени.

Бодовниот систем е следен:

Eден бод за удари со раце во глава или тело.

Два бода за удари со нозе во тело.

Три бода за удари со нозе во глава

Пет поени за удар од вртење во глава.

Арената за борба варира во интернационалните шампионати од 9×9 или 8×8 метри.

Натпреварувачите носат заштитна кацига и појас кои имаат сензори што ги регистрираат ударите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.