Македонија како самостојна држава досега на летните олимписки игри има освоено само еден медал.Тоа беше борачот. Могамед Ибрагимов во борење на Олимпијадата во Сиднеј во 2000 година.

Медалот на Дејан Георгиевски ќе биде втор за нашата земја.

Останатите медали македонски спортисти ги освоија под знамето на Југославија.

Погледнете ја целата листа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.