Дејан Георгиевски е олимписки вицешампион во теквондо во категоријата до 80 килограми. Тој се закити со сребро откако во финалето изгуби со 15:9 од Русинот Владислав Ларин, најдоброрангираниот натпреварувач на турнирот. Ова е првиот олимписки медал за Македонија по пауза од 21 година.

Дејан мрабро се бореше но Русинот беше доминантен во текот на целата борба.

О

Ова е голем успех за Македонија и за 22-годишниот Дејан од кого се очекува златен медал на Летните олимписки игри во Париз во 2024 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.