Македонската ИТФ под водство на Марјанчо Лазаревски црн појас V дан учествуваше на Европското првенство во таеквондо во Римини, Италија.

Па првенството учествуваа околу 1200 учесници од 30 земји во Европа, а нашата екипа беше составена од двајца натпреварувачи Давид Крстески (11) и Филип Јосифоски

–Давид Крстески нѐ израдува со медал од Европското. Неговите успеси ни даваат надеж дека некогаш ќе биде освојувач на некој медал од некој голем натпревар. Давид Крстески на само 11 години ги оправда сите очекувања и докажа дека има светла иднина за него во овој спорт, вели претседателот на македонската ИТФ репрезентација, Марјанчо Лазаревски.


Целиот текст ТУКА.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.