Ентони Џошуа и Кубрат Пулев договорија боксерски спектакл на 20 јуни на стадионот на Тотенхем во Лондон.

Бугарскиот боксер Пулев со години е при врвот на на светската листа на најдобри тешкаши и во 29 борби досега загуби само една и тоа од Владимир Кличко во 2014 година. Потоа „врза“ осум победи од кои највредната против Дерик Чисоре, па сега повторно му се укажува прилика да се бори за светската титула.

Ентони Џошуа, пак, успеа да ги врати титулите што ги загуби по неочекуваниот пораз од Енди Руиз, меѓутоа против 194 сантиметри високиот Пулев во никој случај ќе нема прошетка во ринго

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.