И македонската кошаркарска историја може да се пофали дека била дел од животот на легендата Коби Брајант. Поточно „Црната Мамба“ е сликана со македонското знаме и нашата селекција на Светско првенство во streetball во Париз во 1998 година.

На сликата заедно со нашите репрезентативци се Коби Брајант и Трејси Мек Греди по натпреварот против Македонија.

Извор: Спортмедиа

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.