Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас, победи на трката за големата награда на Русија која се одржа на автодромот во Сочи. Фудбалерот на Ред Бул, Макс Верстапен беше втор кој ја мина целта, додека Луис Хамилтон заврши трет и не успеа да го изедначи рекордот на Михаел Шумахер од вкупно 91 победи во кариерата.

Кими Раиконен од Алфа Ромео беше 14-ти и се изедначи со рекордот на Рубенс Баричело од 322 стартови на трките во Формула 1

Хамилтон сепак е предводник на табелата кај возачите со 205 бода, пред Ботас, кој има 161 бод, и Верстапен со 128 бода.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.