Некогашниот репрезентативец на Шпанија Мигел Анхел Фаласка почина во 46 година после срцев удар во Италија.

Тренерот на Монца ден претходно била на свадба кај помошникот на клубот, но не се чувствувал добро, па се вратил во хотелската соба. Набрзо после тоа доживеал срцев удар, после кој му немало спас.

Фаласка е роден во Аргентина, со селекцијата на Шпанија 2007 година освоил златна медала на Европското првенство, а имал успех и во клубовите во кои работел како тренер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.