Пред само две недели 16-годишниот борач Бесир Алили ги освои симпатиите на јавноста во Македонија, откако го освои златниот медал на Европското првенство за кадети, што се одржа во Фаенца, Италија.

Членот на борачкиот клуб „Лирија“ за европската титула до 48 килограми во финалето го совлада Ерменецот Харутјун Хованисјан со 7:6 и со тоа и го донесе првиот златен медал на Македонија од Европските кадетски првенства. Покрај златната на Алили, нашата држава во историјата има и три сребрени и четири бронзени од кадетските првенства.

Следна цел ми се младинските Олимписки игри во Баку, како и Светското првенство во Софија. Инаку, главна цел ми е злато на Олимписки игри, но бидејќи ги немам годините за настап, ќе мора да ги пропуштам оние во Токио, но затоа верувам дека ќе бидам 100% подготвен за Игрите во Париз во 2024 година. Искрено се надевам на златен медал од Игрите во Франција.

Целото интервју прочитајте го во „Вечер“.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.