Српскиот тенисер Миомир Кецмановиќ го победи Лоренцо Сонега во третото коло на Австралија опен и се пласираше во осминафиналето каде ќе се сретне со Гаел Монфис.

На Кечмановиќ му беа потребни три и пол часа да ја победи Сонега, која е двојно подобро пласирана на светската ВТА листа на тенисери.

Популарниот глушец е пресреќен што ја искористи шансата и се пласираше во осминафиналето на Австралија Опен.

“Тоа беше многу тежок натпревар, психички. Лоренцо играше многу добро. Беше тешко, но среќен сум што останав смирен и отидов понатаму”, изјави Кечмановиќ, кој до оваа позиција стигна благодарение на Новак кој претходно го доби. почетокот на Австралија опен депортиран од земјата.

Да играше Ѓоковиќ, Кецмановиќ многу порано ќе го завршеше натпреварувањето.

„Неверојатно, пред една недела требаше да играм против светскиот рекет број 1. Немаше да имам многу шанси. А сега сум меѓу најдобрите 16. Среќен сум што ја искористив шансата и одиграв добар тенис. Немам голем притисок, почувствував дека имам шанса „Само сакав да ја искористам. Сега ми оди добро“, рече Кецмановиќ, кој рече дека не се слушнал со Новак.

Мислам дека се уште се опоравува од се, не сакам да го вознемирувам. Кога работите ќе се смират, дефинитивно ќе разговарам со него“, објасни Миомир, кој во осминафиналето ќе ги одмери силите со Гаел Монфис.

„Сигурно ќе биде тешко. Играв против него на последниот турнир во Париз. Беше тежок меч во три сета. Тој одигра многу добро. Но и јас играм добро и се надевам дека ќе продолжам на тој бран“, заклучи тој. е Кечмановиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.