Српската тенисерка Ана Ивановиќ учествувала во набавка на 35 респираторни апарати за граѓаните на Србија. Според српските медиуми тенисерката дала финансиска поддршка, но и помогнала преку свои контакти за набавката на апаратите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.