Домаќинот на Летните Олимписки игри во Токио го задржа првото место на табелата на освоени медали со 13 златни одличја, едно повеќе од Кина и две од Соединетите Американски Држави.

Табела на медали по шестиот натпреварувачки ден во Токио:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.