Жарко Паспаљ, кој долги години беше репрезентативец во кошарка во Југославија деновиве е присутен на социјалните мрежи. Имено тој одлучил да стави кош пред зградата во која живее, а кога дознале за неговата идеја Кошаркарската Федерација на Србија му подарила нов кош за да го постави.

Најинтересниот момент од видеото кое се врти на Јутјуб е што селекторот Ѓорѓевиќ и сите репрезентативци се појавиле пред зградата на Паспаљ и го изненадиле. Паспаљ го посетија и актерите Драган Бјелогрлиќ и Никола Ѓуричко.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.