Лери Демери кој во 1993 година го уби таткото на најдобриот кошаркар на сите времиња Мајкл Џордан излезе од затвор.  Џејмс Џордан беше убиен на само 56 години а телото му беше најдено во мочуриште.

Мајкл беше многу врзан со таткото.По убиството се повлече од активното играње кошарка и се посвети на безболот.По неколку години се врати на својата прва љубов и на Чикаго Булс.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.