Најголемата ѕвезда на Бостон селтикс, Џејсон Тејтум е пресреќен што конечно успеа да дојде до шампионскиот трофеј во НБА-лигата.

-Шампионската титула ми значи како цел свет. Толку долго го чекавме овој момент. Проклето сум благодарен, беше првиот коментар на Тејтум по големиот успех.

Бостон селтикс рано утрово го совлада Далас маверикс со 106:88 и ја заокружи финалната серија со 4:1 во победи.

Титулата е 18-та за Бостон што е нов рекорд во историјата на НБА-лигатаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.