Сопругата на кошаркарската НБА легенда Коби Брајант, Ванеса, вчера преку „Инстаграм“ првпат се огласи до јавноста по хеликоптерската несреќа во која ги загуби сопругот и ќерката. Во обраќање на социјалните мрежи, Ванеса заблагодарува на милионите луѓе кои сочувствуваат со големата загуба на нејзиното семејство.

Моите девојки и јас сакаме да им се заблагодариме на милионите луѓе кои покажаа поддршка и љубов во ова ужасно време. Ви благодариме за сите молитви. Дефинитивно ни требаат. Ние сме целосно уништени од ненадејната загуба на мојот сопруг-обожаваниот Коби – неверојатниот татко на нашите деца; и мојата убава, слатка Џиана – љубезна, внимателна и прекрасна ќерка и неверојатна сестра на Наталија, Бјанка и Капри.

 

Ние сме исто така скршени за семејствата што ги загубија своите најблиски во неделата и интимно ја споделуваме нивната тага.

 

Нема доволно зборови за да ја опишат нашата болка во моментов. Се радувам што знаев дека Коби и Џиџи знаеја дека се толку многу длабоко сакани. Бевме толку неверојатно благословени што ги имавме во нашите животи. Посакувам тие да беа тука со нас засекогаш. Тие се наши убави благослови земени од нас прерано.

 

Не сум сигурна какви ќе се нашите животи од денес и невозможно е да се замисли животот без нив. Но, ние се будиме секој ден, обидувајќи се да продолжиме да работиме затоа што Коби и нашата мила девојка, Џиџи, сјаат над нас за да го осветлат патот. Нашата љубов кон нив е бесконечна – и може да се каже, неизмерна. Само посакувам да можам да ги гушнам, да ги бакнам и да ги благословам. Да бидат тука со нас, засекогаш.

 

Ви благодариме што ја споделивте вашата радост, вашата тага и вашата поддршка со нас. Ве замолуваме да ни дадете почит и приватност што ќе ни треба за да ја разгледаме оваа нова реалност.

 

За да му оддадеме почит на нашето семејство „Тимот Мамба“, фондацијата „Мамба Спорт“ го формираше фондот„ MambaOnThree“ за да помогнеме во поддршката на другите семејства погодени од оваа трагедија. За да донирате, одете на MambaOnThree.org.

 

За понатамошно наследство на Коби и Џиана во младинските спортови, посетете ја MambaSportsFoundation.org.

 

Ви благодариме многу што нè кренавте со вашите молитви и за тоа што ги сакате Коби, Џиџи, Наталија, Бјанка, Капри и мене.

 

View this post on Instagram

 

My girls and I want to thank the millions of people who’ve shown support and love during this horrific time. Thank you for all the prayers. We definitely need them. We are completely devastated by the sudden loss of my adoring husband, Kobe — the amazing father of our children; and my beautiful, sweet Gianna — a loving, thoughtful, and wonderful daughter, and amazing sister to Natalia, Bianka, and Capri. We are also devastated for the families who lost their loved ones on Sunday, and we share in their grief intimately. There aren’t enough words to describe our pain right now. I take comfort in knowing that Kobe and Gigi both knew that they were so deeply loved. We were so incredibly blessed to have them in our lives. I wish they were here with us forever. They were our beautiful blessings taken from us too soon. I’m not sure what our lives hold beyond today, and it’s impossible to imagine life without them. But we wake up each day, trying to keep pushing because Kobe, and our baby girl, Gigi, are shining on us to light the way. Our love for them is endless — and that’s to say, immeasurable. I just wish I could hug them, kiss them and bless them. Have them here with us, forever. Thank you for sharing your joy, your grief and your support with us. We ask that you grant us the respect and privacy we will need to navigate this new reality. To honor our Team Mamba family, the Mamba Sports Foundation has set up the MambaOnThree Fund to help support the other families affected by this tragedy. To donate, please go to MambaOnThree.org. To further Kobe and Gianna’s legacy in youth sports, please visit MambaSportsFoundation.org. Thank you so much for lifting us up in your prayers, and for loving Kobe, Gigi, Natalia, Bianka, Capri and me. #Mamba #Mambacita #GirlsDad #DaddysGirls #Family ❤️

A post shared by Vanessa Bryant 🦋 (@vanessabryant) on

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.