Според инсајдерот на ЕСПН, Адријан Војнаровски, сезоната во НБА лигата може да продолжи во август, а не во јули како што се сметаше претходно.

На 28 мај раководството на лигата ќе одржи состанок со генералните раководители на тимовите, а на 29 мај ќе се одржи состанок на Управниот одбор.

Во петок, можеме да се очекува препорака за враќање во процесот на тренинзи.

Сезоната е прекината во март поради пандемијата на коронавирус. НБА лигата има намера да ги одржи преостанатите натпревари во Светскиот центар за рекреација Волт Дизни во Флорида.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.