Еден од најдобрите кошаркари на сите времиња,  Мајкл Џордан отвори болница во Шарлот во која ќе им се даваат лекарскиуслуги на пациенти што немаат здравствено осигурување, што е голем проблем во САД.

Болницата е лоцирана во кварт каде живеат луѓе со пониски примања и во сиромаштија На отворањето на болницата, тој рече дека овој негов сон станал реалност.

Тој вели дека сака да биде мост за следните генерации и оти неговиот сон станал реалност

Клиниката ќе има на располагање 12 соби – диспанзер, рентген сала и простор за физикална терапија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.