Најдобри тимови во основниот дел од новата НБА-сезона, според американските обложувалници ќе бидат Бостон селтикс и Феникс санс.

За Селтикс се предвидуваат 54, за Санс 53 победи. Некаде на оваа граница е се и Милвоки бакс и актуелниот шампион Голден стејт со 52 победи.

Најлош настап им се предвидува на Индијана, Хјустон и Сан Антонио за кои се веруваа дека можат до дојдат до 24 победи.

Бруклин кој минатата сезона важеше за еден од фаворити, без ѕвездата Кевин Дурант се очекува да оствари 45 победи

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.