Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром доживеаја убедлив пораз попладнево од Слобода Ужице од 81:67, во вториот натпревар на турнирот во Бања Лука во рамки на АБА 2 лигата.

Македонскиот првак добро го отвори натпреварот и на средина од првата четвртина имаше осум поени предност (18:10) што противникот постепено ја анулираше за израмнети 37:37 на полувреме.

Српскиот тим го отвори второто полувреме со серија од 10:3, искористувајќи го падот во играта на МЗТ Скопје за двоцифрена предност (62:49) на крајот од третата четвртина.

Последниот период од натпреварот не донесе резултатска промена за на крајот убедлив пораз од 14 поени разлика за МЗТ Скопје Аеродром.

Најефикасни во редовите на скопскиот тим беа Гравет (24 поени) и Олуџоби (19).

По шест одиграни натпревари во регионалната АБА 2 лига, кошаркарите на македонскиот првак имаат ефект од четири победи и два порази. Последниот меч на турнирот во Бања Лука тимот на Ѓорѓи Кочов ќе го одигра в недела од 21 часот против лидерот на табелата Студентски центар од Подгорица

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.